Топ 4 традиционни специалитети от Швейцария, които трябва да опитате

Швейцария освен с величествените Алпи, прекрасните езера и кристалночистият въздух, предлага и разнообразие от кулинарни изкушения, някои от които все още са малко познати по света. Швейцария е дом на богата на вкусове традиционна кухня. Когато споменем Швейцария се сещаме за разнообразието от сирена, тартът и кишът и  неустоимият шоколад, но има още куп изкушения, за които не всеки знае.

Швейцарската кухня включва в себе си един пъстър микс от дългодишни национални традиции. Всеки един от 26-те кантона предлага уникални специалитети, като върху тях са имали влияние кулинарните традиции на Франция, Германия, Северна Италия. В ястията масово присъстват семпли съставки, които са били достъпни за алпийските фермери сирене, картофи, лук, чесън. Някой от най-широко използваните швейцарски сирена са Ементал, Грюер, Вашерин, Апенцелер. От традиционните ястия най-популярни са тарт, киш, рьощи, сущени меса.

 

Ето някои малко известни автентични швейцарски ястия, които ще ви изненадат със своя превъзходен вкус. Не пропускайте да ги опитате независимо дали сте гости на Швейцария или сте планирали да посетите ресторант, предлагащ алпийска кухня.

1.Пастирски макарони (Alplermagronen)

Пастирските макарони са перфектно за засищане на глада след планинска разходка,

Това ястие, перфектно за засищане на глада след планинска разходка, представлява вид гратин от картофи, макарони, сирене, сметана, лук. Нареждат се ред кубчета картофи, върху тях ред макарони или паста пене, слага се сметана или мляко, поръсват се с настъргано сирене Грюер и след това отново пласт картофи, като редуваме пластовете. Най-отгоре се добавят кръгчета карамелизиран лук и се сервира със задушен ябълков сос.

2.Раклет (Raclette)

 С името раклет се назовава полутвърдо швейцарско сирене и традиционно ястие, което се приготвя с него. 

С името раклет се назовава полутвърдо швейцарско сирене и традиционно ястие, което се приготвя с него.  Сиренето раклет се консумира разтопено върху различни зеленчуци, като например сварен картоф с обелката, малки лукчета, сервира се също като сос към основно ястие,  с разни видове шунка, като прошуто или само с бяло вино. Името идва от думата „racler“, която значи остъргвам, стържа, тъй като при сервиране разтопеното сирене трябва да се остърже от неразтопената част. Този кулинарен метод за приготвяне на продуктите е широко застъпен в Швейцарската кухня. Швейцарските овчари са носели в себе си сирене раклер. Нагрявали са го на огън и са го добавяли към зеленчуци.

Ястието раклет се приготвя с помощта на специален уред, подобен на грил с малки тиганчета, върху  който сиренето се разтапя и се добавя към кисели краставички, малки лукчета, меса, шунки, салам. Консумира се с бяло вино, швейцарска черешова ракия и дори чай.

Подобно ястие можете да опитате в алпийски ресторант Фондю в Банско, разположен в красивия курорт Банско.Той предлага неповторими специалитети от френската и швейцарската кухня. Ресторантът е обзаведен в оригинален алпийски стил, с декоративни швейцарски мотиви, удобни меки сепарета, което допринася за чувството на удобство и зимен уют.

3.Фондю

 Твърде вероятно е вече да сте чували за фондю, което е едно от емблематичните ястия на алпийската кухня.

Твърде вероятно е вече да сте чували за фондю, което е едно от емблематичните ястия на алпийската кухня. То обаче е неразделна част от кулинарните традиции на тази страна.  Фондюто всъщност по произход е френско ястие и то бива солено и шоколадово.

Думата фондю означава „разтапям“. Обаче част от швейцарските ястия се приготвят именно по този начин. При него всички на масата се хранят от един съд, наречен какелон, който се нагрява на спиртниче. В него се разтапят сирене Ементал и Грюер с бяло вино и брашно. По желание се добавят черешова ракия или коняк. В сместа се топят кубчета сирене, хляб, месо, сварени зеленчуци, набучени на дълги вилици. Сладкото фондю е на същия принцип, вместо сирене се разтапя бял, млечен или черен шоколад и в него се топят ягоди, банан или други плодове, бисквити.

4.Бирхер мюсли

 Добре познатото ни мюсли всъщност е било измислено в Швейцария през около 1900г. от д-р Бирхер-Бенер

Добре познатото ни мюсли всъщност е било измислено в Швейцария през около 1900г. от д-р Бирхер-Бенер, което е използвал, за да лекува своите пациенти. Д-р Бенер е смятал, че диета от пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци е по-здравословна за организма, отколкото тази, която включва месо. То е препоръчвана храна от диетолозите както за закуска, така и за вечеря. Швейцарците го ядат и като десерт.

Рецептата за бирхермюсли е проста: овесени ядки се накисват в студена вода от вечерта и на сутринта се оцеждат. Върху тях се настъргва ябълка, която може да се замени и с пъпеш, портокал или киви, слага се лъжица мед, сок от половин лимон и една лъжица смлени или натрошени ядки като орехи,  бадеми, лешници, слънчогледови ядки и всичко това се разбърква. Не е нужно да се добавя мляко, тъй като тази здравословна комбинация сама по себе си зарежда с необходимата доза ценни вещества за деня.

 

Споделете ако Ви допада:
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone

About the Author

Христо

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *